Zajęcia ruchowe
„Moje codzienne doświadczenie terapeutyczne z towarzyszenia innym w uzdrawianiu bólu, napięć, chorób o podłożu psychosomatycznym, skutków permanentnego stresu, braku siły i chęci do życia to – obok wiedzy akademickiej – najważniejsze źródło informacji o tym, jak komponować zajęcia ruchowe, aby stały się nie tylko wartościową gimnastyką dla ciała, ale także głęboką terapią ruchem.” – dr Iwo Ina Łaźniewska
Zajęcia ruchowe Bodyfulness ©
Na zajęciach z uważności i świadomego ruchu uczymy się porozumiewania się ze swoim ciałem, słuchania o jego potrzebach, niewygodach, napięciach, bólach, uwięzionych dawno traumach. Uczymy się reagować na te rozpoznane sygnały wprowadzając do swojego repertuaru ruchowego pozycje i ruchy, które pozwalają odciążyć napięcia, zwiększyć płynność ruchów. Wracamy do naturalnego, bezwysiłkowego oddechu wspartego współpracą wszystkich struktur aparatu oddechowego. Zastępujemy nie służące nam już niedbałe lub nawykowe schematy ruchowe i pozycje ciała takimi, które poprawiają naszą kondycję i komfort.
To w większości proste i niewymagające dużej fizycznej sprawności, a jedynie uważności pozycje i ruchy, dzięki którym możemy poprawić nasze wzorce ruchowe, rozluźnić ciało, zwiększyć swój zasięg ruchomości, pogłębić płynność ruchów i skoordynować sylwetkę. Uczymy się także automasażu tkanek poprzez ruch, w czasie którego usprawniamy swoje krążenie płynów w ciele (krew, limfa, płyn mózgowo-rdzeniowy), dotleniamy tkanki i pozbywamy się bólu i obrzęków.
W czasie zajęć terapeutka prowadzi nas poprzez serię precyzyjnych miękkich, przyjemnych ruchów, pokazując, jak w łatwy sposób rozpoznać napięcia i odprowadzić je z ciała poprzez głębokie rozluźnienie. Efektem praktyki jest poprawa naszej koordynacji ruchowej, kondycji oddechowej, elastyczności więzadeł, stawów i powięzi, zmniejszenie bolesności i „kanciastości” ruchów, a także nauczenie się prostych technik głębokiego odprężania ciała i umysłu.